Sisukord

       1. Mis on tinnitus?

       2. Kuidas tekib tinnitus?

       3. Mis põhjustab tinnitust?

       4. Subjektiivne ja objektiivne tinnitus

       5. Tinnitushelid

       6. Muusikaline hallutsinatsioon (muusikaline tinnitus)

       7. Hüperakuusia

       8. Tinnituse raskusastmed

       9. Kas mul on tinnitus?

      10. Tinnituse ravi

      11. Alternatiivsed ravimeetodid

      12. Kuidas tinnitusega hakkama saada?

      13. Minu uus elukaaslane – tinnitus

      14. Mida teha ja millest hoiduda

      15. Kokkuvõtteks

      16. Autorilt

_____________________________________

       Tallinn, 2022

        ISBN 978-9916-4-1624-2 (pdf)



1. Mis on tinnitus?

    Tinnitus on kõrvus või peas kuuldav heliaisting, mida ei põhjusta väline heliallikas. Seetõttu nimetatakse seda tihti fantoomheliks. See võib esineda ühes või mõlemas kõrvas või olla kuuldav peas konkreetset asukohta tajumata. Tinnitus ei ole haigus, vaid tundemärk mõnest tervisehäirest! Umbes 50 protsendil tinnituse käes kannatavatest inimestest esineb samaaegselt ka kuulmislangus.

     Tinnitus ei ole, nagu juba öeldud, iseenesest haiguslik seisund. See on sümptom põhiprobleemist, näiteks kuulmislangus või kõrvatrauma. Kuigi tinnitust pole praegu võimalik ravida, saab tinnitusega toime tulla mitmel viisil. Need näpunäited tinnitusega elamiseks on mõeldud nii toimetulekuks kui ka oma elukvaliteedi muutmiseks. Tinnituse põhjustajaid on palju. Tegemist võib olla niihästi ümbritseva keskkonna mõjudega, kui ka terviseprobleemidega. Sellest räägime allpool. Tinnitust esineb praktiliselt igal inimesel, kuid tavaliselt on see nii nõrk, et ümbritseva keskkonna helitaust katab selle. Katseks on suletud vabatahtlikke katsealuseid helikindlasse ruumi ja enamasti kõik on kinnitanud, et nad kuulsid mingisugust heli oma kõrvus. Ameerika tinnituse assotsiatsiooni hinnang tinnituse esinemise kohta on järgmine (elanike arv USA-s on 330 miljonit):

50 miljonil ameeriklasel esineb märgataval määral tinnitus.

16 miljonil ameeriklasel on sümptomid piisavalt rasked, et vajada ravi.

2 miljonil ameeriklasel on tekkinud tinnituse tagajärjel nii tõsised terviseprobleemid, et nad ei tule toime igapäevase eluga.

     Suur osa inimestest harjub tinnitusega niivõrd, et ei pea seda mingisuguseks probleemiks. Sellised inimesed ei otsi mingit abi. Vanasti peeti tinnitust normaalseks vananemisega kaasnevaks nähtuseks. Osaliselt seda see ongi.

    "Kuigi enamik patsiente on teadlikud oma tinnitusest, ilma et see mõjutaks negatiivselt nende üldist elukvaliteeti, on mul patsiente, kes ei saa tööl keskenduda ega öösel magada, sest nad kuulevad alati oma tinnitust," ütleb dr. Felipe Santos, Massachusettsi silma- ja kõrvahaiguste otolarüngoloog ja Harvardi meditsiinikooli instruktor.

2. Kuidas tekib tinnitus?

     Selleks, et saada aru tinnituse tekkimisest, on oluline teada, kuidas kuulmissüsteem töötab. Kuulmissüsteem koosneb kolmest osast: kõrvast, kuulmisnärvist ja ajus paiknevast kuulmiskeskusest. Normaalselt tekib kuulmisaisting, kui välised helilained suunduvad väliskõrva kuulmiskanalisse, pannes seal vibreerima kuulmekile. See vibratsioon kantakse keskkõrvas asuvate kuulmeluukeste kaudu edasi sisekõrva kuulmiselundisse ehk nn. corti elundisse. See tilluke elund sisekõrvas meenutab teokarpi, mille tõttu see kannabki nime – tigu. Selle sisepind on kaetud karvakujuliste rakkudega – karv- ehk kuulmisrakkudega. Selles elundis muudetakse helilainete mehaaniline energia bioelektrilisteks impulssideks, mis liiguvad mööda kuulmisnärvi edasi ajju, kus toimub heli analüüsimine ja inimesele arusaadavaks muutmine. Hetkel kehtiva teooria kohaselt on tinnitus kuulmissüsteemi häire, mille on põhjustanud mingi kõrvavigastus. Tihti on selleks kuulmislangus, mille tõttu võime kanda edasi bioelektrilisi impulsse on vähenenud. Seega on muutunud aju närvivõrkude bioelektriline funktsioon, mis tekitab tavapärasest erineva, kuid inimesele arusaamatu heliaistingu.

        Tinnitus võib esineda kuulmissüsteemi mis tahes osas, sisekõrvast kuulmiskeskuseni.

 

3. Mis põhjustab tinnitust?

      Riskitegurid

     Tinnitust võib kogeda igaüks, kuid need tegurid võivad teie riski suurendada: • Kokkupuude valju müraga. Pikaajaline kokkupuude valju müraga võib kahjustada teie kõrvas olevaid pisikesi sensoorseid karvrakke ehk kuulmisrakke, mis edastavad heli kuulmisnärvi kaudu teie ajule. Eriti ohustatud on inimesed, kes töötavad mürarikkas keskkonnas - näiteks tehase- ja ehitustöölised, muusikud ja sõdurid.

• Vanus. Vananedes väheneb kulumise tõttu sisekõrva kuulmisrakkude arv, mis võib põhjustada tinnitusega sageli kaasnevaid kuulmisprobleeme.

Sugu. Mehed kogevad tõenäolisemalt sagedamini tinnitust.

• Suitsetamine. Suitsetajatel on suurem tinnituse tekkimise oht.

• Kardiovaskulaarsed probleemid. Tinnituse riski võivad suurendada teie verevarustust mõjutavad seisundid, näiteks kõrge vererõhk või ahenenud arterid (ateroskleroos).

     Laias laastus jagunevad põhjused kahte rühma: tervisega seotud põhjused ja keskkonnaga seotud põhjused. Neist esimesed on mitmesugused tervisehäired. Tinnituse tavalisteks põhjusteks on kuulmislangus, vaigu kogunemine kuulmekanalisse, stress, kokkupuude valju müraga, teatud tervisehäired, mõned haigused ja teatud ototoksilised ravimid ja muutused kõrva kuulmeluudes (otoskleroos). Põhjustajast sõltumata muudab see seisund heli edastamise korda kõrvast aju kuumiskeskusesse. Tinnituse lähtekohaks on mõni kuulmissüsteemi osa, olgu see siis välis-, kesk- või sisekõrv.

     Haigused, millega liitub tavaliselt tinnitus:

1. akustiline neuroom (kuulmisnärvi kasvaja) -100% juhtudest

2. Meniere`i haigus - 75% juhtudest, haiguse lõppstaadiumis 100%

3. otoskleroos (kuulmisluude lubjastumine) - 47% juhtudest

4. äkiline kuulmiskadu - 100% juhtudest

    Sageli esieb tinnitus vaid lühiajaliselt enamasti mõne valju heli tagajärjel. Selleks võib olla püssipauk, plahvatus, mürarikkas keskkonnas (kontsert, spordivõistlus) viibimine. Selline tinnitus möödub mõne aja pärast. Kui aga inimene peab viibima sellises keskkonnas sageli või pikemat aega järjest, on tulemuseks juba püsiv tinnitus. Tinnitus põhjustab uinumisraskusi, keskendumisvõime puudulikkust, ärritust, masendust ja stressi. Siiski on võimalik õppida tinnitusega koos elama.

       Tinnitus varieerub erinevatel inimesel suurel määral, seetõttu on oluline, et külastaksite audioloogi, et saada lisateavet oma konkreetsete asjaolude kohta. Mõned tegurid põhjustavad püsivat tinnitust ja vajavad ravi, teised põhjustavad ajutist tinnitust, mis kaob iseseisvalt. Sellegipoolest on oluline pöörata tähelepanu ka ajutisele tinnitusele, et tulevikus vältida olukordi, mis selle tekitasid. Tinnitus häirib mõnda inimest palju rohkem kui teisi; mõned suudavad oma tinnitust lihtsalt ignoreerida ega märkagi seda, kuid teiste jaoks on see talumatu.

      Kuulmislangus

      Enamikel inimestel, kes kannatavad tinnituse käes, esineb sageli ka kuulmislangus. Kuna tinnitus ja kuulmislangus esinevad tihti koos, võivad need kaks olla omavahel seotud. Kuulmislanguse puhul ei kuule inimene enam taustahelisid, kuid tinnitus ei nõrgene kuulmispuude tõttu (ka kurt inimene võib kuulda tinnitust). Seega kuuleme me tinnitust valjemini, sest seda ei kata enam taustaheli. Teatud helisageduse kadumine kuulmislanguse tõttu võib muuta aju kuulmiskeskuses toimuvat heli töötlemise viisi, põhjustades puuduva helisageduse korvamist tinnitusega. Sellise tinnituse tekkimise aluseks olev kuulmislangus tuleneb tavaliselt valjust mürast või kõrgest vanusest.

Valju müraga kokkupuude võib kahjustada või hävitada sisekõrva karvrakke. Kuna imetajatel karvrakud ei uuene (vastupidiselt lindudele), võib see põhjustada püsivat kuulmislangust ja/või tinnitust. Pidev kokkupuude müraga võib olukorda oluliselt halvendada, seetõttu peaksid mürarikkas keskkonnas töötavad inimesed alati kandma kõrvakaitset. Selliste ohustatud erialade hulka kuuluvad muusikud, lennujuhid, ehitustöölised, sõjaväelased, aga samuti ka näiteks restoranitöötajad, kus muusika on tihti ülevõimendatud.

Vanusega seotud kuulmislangus, tuntud ka kui presbükoos: vanusega seotud kuulmislangus tuleneb vananemise kumulatiivsest mõjust kuulmisele. See püsiv, progresseeruv seisund avaldub alguses kõige kõrgematel helisagedustel. Enamasti mõjutab see üle 50-aastaseid inimesi. Tavaliselt ei taju inimesed ise oma kuulmislangust. Alles siis, kui neil on raskusi kaasvestleja jutust arusaamisega, taibatakse, et kuulmine ei ole enam korras. Sellest arusaamist raskendab asjaolu, et kõikide helisageduste kuulmisvõime ei kao üheaegselt, vaid inimene kuuleb teatud helisid normaalselt. Sel põhjusel on oluline külastada kõrvaarsti, kes koostab teie audiogrammi.

      Vaigu tekkimine

      Kõrvas tekkiv vaik on oluline väliskõrva normaalseks funktsioneerimiseks. Pisut kleepuv vaik korjab enda külge võimalikud võõrkehad, mis satuvad kuulmekanalisse. Aja jooksul vaik kõvastub ja väljub kõrvast ilma välise sekkumiseta. Mõnel inimesel esineb liigne vaigu kogunemine või neil on ebatavaliselt kitsas kuulmekanal. Sellisel juhul on vajalik põõrduda kõrvaarsti poole vaigu eemaldamiseks. Alati tasub eelistada mehaanilist eemaldamist kõrvapesule. Ise võib proovida vaiku eemaldada ainult äärmisel juhul ja siis ka ainulr süstlaga vett kõrva pritsides, mitte kunagi vatitikuga. Viimase tegevuse tulemusena surutakse vaik vastu kuulmekilet, kus see kõvastudes takistab kuulmekile normaalset liikumist. Liigne vaigutekkimine võib teie kuulmisvõimet halvendada. Kuulmissüsteem võib proovida kompenseerida tekkinud kuulmislangust. Tagajärjeks on ülevõimendus, mille tulemusena inimene ei kuule enam normaalselt. Audioloog eemaldab ohutult vaigukorgi ja enamasti leevendab see tinnitust kohe. Kuid mõnikord põhjustab kõrvavaigu kogunemine püsivaid kahjustusi, mille tulemuseks on krooniline tinnitus.
      Meniere'i haigus
      Sisekõrvast tingitud Meniere'i haigus võib põhjustada kurnavat tasakaaluhäiret, kuulmislangust ja tinnitust. Inimesed, kes põevad Meniere'i haigust, räägivad sageli täiskõrvatundest või survest kõrvas (see esineb tavaliselt ainult ühes kõrvas). See seisund mõjutab kõige sagedamini 40–50-aastaseid inimesi, kuid seda võib esineda igas vanuses inimestel, sealhulgas lastel. Ehkki ravi võib mõnevõrra leevendada Meniere'i haiguse sümptomeid ja minimeerida selle pikaajalist mõju, on tegemist kroonilise haigusega, millel puudub tõeline ravi. Spetsialistid on tõestanud, et Meniere`i haiguse poolt tekittud tinnitus kuulub kõige raskemini talutavate hulka. Seda seetõttu, et selline tinnitus on, eriti haiguse algstaadiumis, sageli vahelduva helikõrguse ja -amplituudiga.
      Ototoksilised ravimid
      Kui ravim on ototoksiline, avaldab see toksilist mõju kõrvale või selle kuulmisnärvile. Kõrva kahjustades võivad need ravimid põhjustada selliseid kõrvaltoimeid nagu tinnitus, kuulmislangus või tasakaaluhäired. Sõltuvalt ravimist ja annusest võib ototoksiliste ravimite toime olla ajutine või püsiv. Teadupärast on ototoksilised enam kui 200 retsepti- ja käsimüügiravimit, sealhulgas järgmised:
Teatud antibiootikumid
Teatud vähiravimid
Teatavad krambivastased ained
Diureetikumid
• Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid, sealhulgas aspiriin, ibuprofeen ja naprokseen
• Hiniinipõhised ravimid
• Tritsüklilised antidepressandid
     Kui teil tekib tinnitus pärast uue ravimi kasutamist, pöörduge arsti poole. Lisaks, kui teil on juba tinnitus, andke oma arstile enne uue ravimi määramist sellest teada, kuna ototoksilistele ravimitele võivad olla tõhusad alternatiivid. Vaadake üle oma retseptiravimeid, kui otsite tinnituse põhjust. Tinnitust võivad põhjustada või süvendada mitmeid ravimeid ja ravi lõpetamisel peaksid sümptomid kaduma. Kui teie arst nõustub sellega, kaaluge iga ravimi kasutamise katkestamist ükshaaval, et teada saada, kas teie tinnitust võib põhjustada mõni konkreetne ravim.

Erinevad häired ja haigused

      Meniere'i haigus pole ainus haigus, mis võib põhjustada tinnitust. Tegelikult võivad seisundit põhjustada või halvendada mitmed häired ja haigused, sealhulgas kõik järgmised:
  • vestibulaarmigreen
  • hüpotüreoidism e. kilpnäärme alatalitlus
  • hüpertüreoidism e. kilpnäärme ületalitlus
  • fibromüalgia e. krooniline valu lihastes
  • rindkere väljavoolu sündroom
  • temporomandibulaarliigese häire (TMJ)
  • diabeet
  • puukborrelioos
  • depressioon
  • ärevushäire
  • hüpertoonia
  • ateroskleroos
     Muud tervislikud seisundid
     Uuring, mis konkreetsel juhul tinnitust põhjustab, võib olla keeruline, sest väga paljud tervislikud seisundid võivad seda kõrvaltoimena esile kutsuda. Kui teil on tekkinud tinnitus, võib audioloog uurida, kas selles on süüdi üks järgmistest terviseprobleemidest:
  • Allergiad
  • Kasvajad
  • Kõrvapõletikud
  • Akustilised neuroomid (kuulmisnärvi kasvajaSüdamega seotud probleemid
  • Kuulmisluudega seotud probleemid (otoskleroos e. keskkõrva kuulmisluudeluude jäigastumine)
  • Hambumisprobleemid
  • Pea- või kaelatraumad (see võib mõjutada sisekõrva ja kuulmisnärve)
  • Stress (füüsiline või emotsionaalne) võib olla tinnituse põhjustajaks.

     Vereringehäired, mis on seotud tinnitusega

   Harvadel juhtudel on tinnitus tingitud vereringehäiretest. Sellist tüüpi tinnitust nimetatakse pulseerivaks tinnituseks. Põhjuste hulka kuuluvad:

• Ateroskleroos. Vanuse, kolesterooli ja muude tegurite esinemise korral kaotavad kesk- ja sisekõrva lähedal asuvad suured veresooned osa oma elastsusest - võime iga südamelöögi järel veidi laiendada. See muudab verevoolu kiirust, põhjustades kohisevat heli südamelöökide taktis. Seda tüüpi tinnitust võib tavaliselt kuulda mõlemas kõrvas.
*Kõrge vererõhk. Vererõhku suurendavad tegurid, näiteks stress, alkohol ja kofeiin, võivad tekitada samasugust nhtust, nagu on mainitud eelmises punktis. 
*Pea ja kaela kasvajad. Kasvaja, mis surub teie pea või kaela veresoontele (vaskulaarne neoplasm), võib põhjustada tinnitust ja muid sümptomeid.
*Turbulentne verevool. Kaelaarteri (unearteri) või kaelaveeni kitsenemine võib tekitada turbulentset, ebaregulaarset verevoolu, mis võib põhjustada tinnitust. 
*Kapillaaride ahenemine. Sisekõrva kapillaarsete veresoonte ahenemine suurendab verevoolu kiirust veresoontes, mis omakorda võib põhjustada tinnitust. Seda tüüpi pulseeriv tinnitus esineb tavaliselt ainult ühes kõrvas. 
* Eustachi tõri funktsioonihäire. Eustachi tõri on kanal, mis ühendab keskkõrva neeluga. Neelamisliigutuste ajal keskkõrva ja väliskeskkonna õhurõhk ühtlustub. Kui see jääb mingil põhjusel suletuks, tekib keskkõrvas rõhutunne ja see omakorda tekitab tinnitust. Märkimisväärne kaalukaotus, rasedus ja kiiritusravi võivad mõnikord põhjustada seda tüüpi talitlushäireid.
Lihaskrambid sisekõrvas. Sisekõrva lihased võivad pingestuda (spasmid), mille tagajärjeks võib olla tinnitus, kuulmislangus ja rõhutunne kõrvas. Mõnikord juhtub see ilma mingi põhjuseta, kuid seda võivad põhjustada ka neuroloogilised haigused, sealhulgas hulgiskleroos ehk sclerosis multiplex.
       Tüsistused
Tinnitus võib märkimisväärselt muuta elukvaliteeti. Ehkki see mõjutab inimesi erinevalt, võib teil esineda tinnitust, aga ka järgmisi olukordi:
• Väsimus
Stress
Uneprobleemid
Probleemid keskendumisega
Mäluprobleemid
• Depressioon
Ärevus ja ärrituvus
     Nende seisundite ravimine ei pruugi tinnitust otseselt mõjutada, kuid see võib aidata teil end paremini tunda.
     Keskkonnast põhjustatud tinnitus
     Erinevalt eelpool vaadeldud tinnituse põhjustajatest, ei ole siin tegemist haigusliku nähtusega. Peamiseks põhjuseks on pikaajaline viibimine mürarikkas keskkonnas. Igaüks meist teab, et ka lühiajaline vali heli põhjustab mõneks ajaks kõrvade undamist. Kui müra jätkub pikemat aega, on tulemuseks pöördumatu kahjustus. Paljude elukutsete esindajad moodustavad riskirohma, sest neil tuleb pidevalt viibida kuulmist kahjustavas keskkonnas. Nendeks on ehitajad, sõjaväelased, muusikud, aga ka inimesed, kelle huvialad on seotud müraga. Näiteks võib tuua nn. hevimuusika kontsertide külastajad, spordivõistluste pealtvaatajad, samuti jahimehed, inimesed, kes kuulavad valjuhäälset muusikat kõrvaklappidest. Isegi suurlinna liikluses osalemine võib teinekord ületada helitaluvuse piiri. Kõige selle tulemuseks on tinnitus. Paljudel juhtudel on tinnitus mingi olukorra tagajärg, mida ei saa vältida. Kuid mõned ettevaatusabinõud võivad aidata vältida teatud tüüpi tinnitust.
Kasutage kuulmiskaitset. Aja jooksul võib valju heliga kokkupuude kahjustada kuulmisnärve, põhjustades kuulmislangust ja tinnitust. Kui kasutate kettsaage, olete muusik, töötate valdkonnas, milles kasutatakse suuri masinaid või kasutate tulirelvi, kandke alati kuulmiskaitset.
Helitugevuse vähendamine. Pikaajaline kokkupuude ülevõimendatud muusikaga, kui te ei kasuta kuulmiskaitset või muusika kuulamine kõrvaklappide kaudu väga suure helitugevusega võib põhjustada kuulmislangust ja tinnitust.
Hoolitsege oma südame-veresoonkonna tervise eest. Regulaarne kerge treenimine, õige toitumine ja muude veresoonte tervise hoidmiseks vajalike abinõude rakendamine aitab vältida veresoonte häiretega seotud tinnitust.

 

4.Subjektiivne ja objektiivne tinnitus

     Tinnitust on kahte tüüpi: subjektiivne tinnitus, mis on kõige tavalisem tüüp ja objektiivne tinnitus, mis esineb palju harvem.

     Subjektiivne tinnitus

     Seda tüüpi tinnitust kuuleb ainult inimene, kellel see esineb, ja see võib olla ajutine või krooniline. Sellist tinnitut võib tajuda ühes kõrvas, mõlemas kõrvas või kusagil nende vahel. Heli võib olla püsivalt ühesugune või see võib koosneda mitmest helist, mis aeg-ajalt muutub. See on kõige tavalisem tinnituse tüüp.

      Objektiivne tinnitus

     Seda tüüpi tinnitust ei kuule mitte ainult seda kogev inimene, vaid seda saab tuvastada ka keegi teine. Objektiivne tinnitus on harvaesinev seisund, kus tajutav müra tekib kehas - näiteks lihasspasmi või veresoonkonna häire tõttu. Objektiivse tinnituse tekitatud heli võib uurija tuvastada / kuulda vastavate seadmetega. Tavaliselt on see kuuldav regulaarse pulseeriva helina, mis esineb südamelöökide taktis (pulseeriv tinnitus).

        Tinnituse eristamiseks kasutatakse mitmeid termineid, sealhulgas järgmised näited:

Primaarsel tinnitusel pole muud tuvastatud põhjust kui kuulmislangus.

Pulseerivat tinnitust iseloomustab heli, mis on rütmiline ja meenutab südamelööke.

Sekundaarsel tinnitusel on konkreetne teadaolev põhjus.

 

5. Tinnitushelid

     Tinnitust kogevad inimesed kirjeldavad kuuldavaid helisid erinevate ja vahelduvalt muutuvate ja põimuvate helidena, näiteks helisemist, vingumist, undamist, sireeni, pulseerimist, merelaineid, tuulekohinat, suminat, klõpsumist, helisignaale ja isegi muusikat. See võib esineda puhta soolohelina, kuid samahästi võib see olla ka helide kakofoonia. Kui tinnirtus esineb mõlemas kõrvas, võib see olla kummaski kõrvas erinev. Kuna tinnituse helides on selline vahemik, kogeb iga inimene tinnitust pisut erinevalt. Kogenud audioloog või tinnitusheli põhjal öelda tinnituse tekkepõhjuse, kuigi see ei pea alati paika. Tinnituse heli ei ole alati püsiv, vaid võib muutuda. Tavaliselt muutub tinnitusheli valjus, kuid samuti ka selle isekoom.

6. Muusikaline hallutsinatsioon (muusikaline tinnitus)

    Muusikaline hallutsinatsioon (MH) on olematute muusikahelide kuulmine tinnitusena. Mingi suvaline heli, mida keegi teine ei kuule, on tinnituse puhul üsna tavaline, kuid tavaliselt on tegemist lihtsa heliga, näiteks sumin, kohin või madalatooniline vile. Kuid vähestel inimestel võivad need kogemused olla keerukamad ja emotsionaalsemad ning väljenduvad muusikahelidena.

    Milline on muusikaline hallutsinatsioon?

    Muusikaliste hallutsinatsioonide puhul kuuleb inimene oma kõrvus mingit fragmenti mõnest talle tuttavast muusikapalast. Elamus tundub nii ehtsana, et tihti oletataksegi, et kusagil mängib tõeline muusika. See kehtib eriti siis, kui MH-d kogetakse esimest korda.

    Kes saab muusikalise hallutsinatsiooni?

  Ehkki igaüks võib kogeda MH-d, esineb see sagedamini naistel kui meestel, aga ka üle 60-aastastel. MH-d kogevad sagedamini ka üksi elavad isikud ja kuulmislangusega inimesed.

   Mis põhjustab muusikalist hallutsinatsiooni?

   Enamikul MH põdevatel inimestel algpõhjust ei ole leitud. Väga harva võivad MH-d põhjustada tõsised seisundid, näiteks aju veresoonte probleemid või ajukasvajad. MH on tavalisem ka epilepsia või Alzheimeri tõvega inimestel. Seetõttu on väga oluline mainida seda oma arstile, kui teil on MH ja teil esineb probleeme nägemisega, teil on pearinglus, tugevad peavalud, kõneprobleemid või liikumisraskused.

     Kas selle põhjustavad ravimid?

    Nagu tavalise tinnituse puhul, on ka mitmeid ravimeid süüdistatud MH põhjustamises või sellele kaasa aitamises. Neid seoseid ei peeta siiski lõplikult tõestatuteks ja enamikul inimestel, kellel on MH, ei ole need tingitud ravimitest. Ainus erand sellest on oopiumil põhinevad ravimid, nagu tramadool, morfiinsulfaat ja oksükodoon, mis on harvadel juhtudel kutsunud esile MH-d. Kui arvate, et teie MH-d võib põhjustada üks neist ravimitest, on oluline, et te ei lõpetaks selle kasutamist ega kohandaks annust, ilma et oleksite seda eelnevalt oma raviarstiga arutanud.

    Kas muusikaline hallutsinatsioon on psüühiline probleem?

   Mõned MH-ga inimesed on mures, et see võib olla vaimse tervise seisund, näiteks skisofreenia. Kuigi skisofreenias on tavaline kuulda hääli, esineb MH selle puhul väga harva ja arvatakse, et nende kahe haigusseisundi vahel pole mingit seost. Enamikel MH põdevatel inimestel ei esine psühhiaatrilisi häireid, ehkki MH on üsna tavaline inimestel, kellel on obsessiiv-kompulsiivse häirena tuntud haigusseisund, kus neil esinevad korduvad, pealetükkivad ja piinavad mõtted ning nad tunnevad tugevat soovi korduvalt sooritada mõnda teatavat toimingut, nagu näiteks kätepesu või juukste kammimine Ehkki hinnanguliselt kogeb umbes 1 inimene kümnest MH-d oma elus mingil ajal, on see harvaesinev nähtus ja on oluline märkida, et enamikul MH-ga inimestel puudub obsessiiv-kompulsiivne häire.

     Kas muusikalist hallutsinatsiooni saab ravida?

    Kui MH-l on algpõhjus, võib põhjusega tegelemine MH-d sageli ka leevendada. Kõige tavalisem ja hõlpsasti ravitav põhjus on kuulmislangus, seetõttu palub arst tõenäoliselt teil teha mõned kuulmistestid ja selle tulemuste põhjal kirjutab ta vajaduse korral välja kuuldeaparaadi. Paljud inimesed leiavad, et MH muutub vähem pealetükkivaks, kui neile on haigusseisundit selgitatud ja nad on veendunud, et tõsist algpõhjust pole. Kui MH on sellest hoolimata endiselt tülikas, saab seda ravida teiste tinnituse vormide raviks kasutatavate võtetega.

7. Hüperakuusia

   Hüperakuusia on ülereageering keskkonnas esinevatele tavalistele helidele, mis ei tekita teistes inimestes mingit vastumeelsust. Hüperakuusia võib inimesel põhjustada mitmesuguseid reaktsioone ja emotsionaalseid reageeringuid helile, sealhulgas ärritust või viha. Halvemal juhul võib hüperakuusia kutsuda esile valutunnet kõrvus. Nagu tinnituse puhul, on ka hüperakuusia raskusastmed erinevad. Negatiivne reaktsioon võib olla piisavalt tugev, et põhjustada vastumeelsust normaalse suhtlemise vastu ning võib inimese elu oluliselt muuta. Hüperakuusia jaguneb mitmeks osaks:

Vähenenud helitaluvus on vastumeelsus igasuguste valjemate helide suhtes,

Misofooniat iseloomustab tugev vastumeelsus teatud helide suhtes. Muud helid seevastu ei ärrita.

Fonofoobiat iseloomustab püsiv ja ebanormaalne hirm heli ees telefoniga suhtlemisel. Sealhulgas võib tunduda vastumeelsena ka enda hääl.

     Tinnitus ja hüperakuusia võivad esineda sõltumatult või kaasuvatena.

 

8. Tinnituse raskusastmed

1. raskusaste: inimesed, kellel esineb selline kergekujuline tinnitus, saavad enmasti oma eluga normaalselt hakkama

„Jah, mul piriseb mõnikord kõrvus, kuid ma ei pane seda eriti tähele.”

2. raskusaste: inimestel esineb uinumisraskusi

„Ma ei suuda uinuda, kui ma kuulen kogu aeg seda ulgumist.”

3. raskusaste: igapäevane elu on häiritud. Inimene tunnetab oma tinnitust, keskendumine on häirtud, uini on katkendlik, raskusi uinumisega, . Esineb probleeme töös ja inimestega läbikäimises.

Kõige hullem on see, et teised inimesed ei saa aru, kui raske mul on.”

„Alguses on väga raske. Aga kui sellega toime tulla, jätkub elu normaalsena.”

     Suurem osa inimesi kannatab 1. astme tinnituse käes. Vaid 1 – 1,5% inimestest esineb kolmanda astme tinnitus. Alles viimasel ajal on halatud tinnitusele ja selle poolt põhjutatud probleemidele suuremat tähelepanu pöörama.

      Lisaks tuleb pidada meeles, et tinnituse juhtumid on tihti subjektiivselt hinnatavad.. Kui üks inimene leiab, et tema tinnitus on kergelt tüütu, võib teine leida, et see häirib tema igapäevast tegevust. See sõtltub väga palju inimese iseloomust. Isegi samasuguse helitugevusega tinnitusse võivad inimesed suhtuda erinevalt. 9. Kas mul on tinnitus?

Teil on tinnitus, kui teil esinevad järgmised sümptomid:

    1. te kuulete helinat, suminat, undamist, klõpsumist, sirisemist või mistahes helisd ilma, et oleks olemas ühtegi välist heliallikat.
    1. need fantoomhelid esinevad enamasti pidevalt, kuid samas võib esineda ka lühiajalisi vaikuseperioode.
    1. need helid mõjutavad negatiivselt teie elukvaliteeti.

      Mida ma peaksin tegema, kui mul on tinnitus?

     Iga tinnitusega elav inimene kuuleb ainulaadset heli. Heli võib olla madal või kõrge ning selle helitugevus ja helikõrgus võivad aja jooksul muutuda, Raskekujulise tinnitusega inimesed võivad kogeda uinumisraskusi, keskendumisprobleeme või on neil raskusi kaasvestlejatega suhtlemisel. Sellistel juhtudel mängib ravi olulist rolli, aidates inimesel oma elu kontrolli alla saada. Kui te kuulete pidevat ja häirivat heli oma kõrvas või peas, on teil ilmselt tinnitus. On üsna tavalie, et esialgu muudab see inimese närviliseks või murelikuks. Selleks ei ole siiski põhjust, sest see nähtus, kuigi ebameeldiv, ei ole mingil määral eluohtlik ja sellega on võimalik õpptda koos elama. Kõigepealt tuleb teadvustada endale, et tinnituse jaoks ei ole seni veel efektiivset ravi. Kõikvõimalikud internetis ja mujal pakutavad ravivahendid on mõeldud vaid kergeusklike petmiseks. Kui ükski neist vahenditest omaks tõesti tervendavat mõju, ei oleks maailmas nii palju tinnituse all kannatavaid inimesi. Seega jätke selliste ravimite otsimine heaga pooleli. On tõsi, et meditsiinilist ravi ei ole olemas. Kuid sellegipoolest on võimalik tinnitusega toime tulla.

 

10. Tinnituse ravi

 

    Pole päris õige rääkida tinnituse ravist, sest ravi, kui sellist ei ole praegu veel olemas. Võime rääkida vaid tinnituse leevendamisest. Tinnituse sümptomid on individuaalsed, nagu ka ravi ja rehabilitatsiooni vormid. Kui inimesel avastatakse kuulmislangus, on parimaks tinnituse kompenseerimiseks enamasti kuulmise parandamiseks mõeldud kuuldeaparaat. Pidev tinnitusheli kuulmine väsitab ja tekitab stressi, mis omakorda aitab kaasa tinnituse suurenemisele. Parema kuulmise saavutamisel kuulmissüsteem lõdvestub, tinnituse häiriv mõju väheneb ja elukvaliteet paraneb. Samuti hakkame paremini kuulma taustahelisid, mis osaliselt katavad tinnituse. Ravi- ja rehabilitatsioonimeetodeid tuleks arstiga arutada.

Nõustamine

    Tinnituse esmakordsel kogemisel on nõustamine väga oluline. Nõustamise eesmärk on pakkuda patsiendile ajakohast teavet tinnituse ja selle ravimeetodite kohta ning toetada patsienti raskemates olukordades ja soodustada ravi jätkamist. Teadmised kuulmissüsteemi toimimisest ja tinnituse tekkemehhanismist vähendavad sellega seotud müstikat ja aitavad tinnitusest põhjustatud stressiga toime tulla.

     Oluline on teada, mida tinnitus endast kujutab, sest kõige halvemas olukorras on tinnituse kogemine ebanormaalne ja piinav kogemus. Tavaliselt on esimesteks küsimusteks, millest see tekib ja kas see on lõputu tulevik. Tinnituse tekkemehhanismi mõistmine on osutunud sellega toimetuleku võtmeks. Mõistmine suurendab kontrolli olukorra üle, mitte alandlikku allumist. Oluline on mõista tinnituse tekkeprotsessi põhialuseid ja saada aru, et samal ajal on tinnituse poolt tekitatud ebamugavustunnet võimalik ka alla suruda. Ravi aluseks on teadmine, mida tinnitus endast kujutab ja kuidas toimida nii, et tinnitus ei süveneks, vaid inimene harjuks sellega ning lõpuks tinnituse subjektiivne tajumine väheneks. Tänapäeval on üheks esmaseks ravimeetodiks tinnituse ümberõppeteraapia. Teraapia eesmärk on, et inimene hakkaks suhtuma tinnitusse, nagu loomulikku nähtusesse, mis ei kujuta endast ohtu. See meetod võimaldab ajul tasapisi heliga harjuma hakata. Näiteks võib tuua rongisõidul tekkiv, kõigile tuttav rataste kolksumine rööbaste jätkukohtadel. Ka see on ju kõrvalheli, kuid see ei ärrita, vaid pigem rahustab. Samuti on võimalik harjuda tinnitusega. Tinnituse heli seejuures ei kao, kuid alateadvus ei registreeri seda enam ähvardava või hirmutavana, vaid hakkab tinnitust pidama normaalseks heliks. Tinnituse ravi eesmärk on tagada, et tinnitus ei häiriks ega halvendaks elukvaliteeti. Samuti on oluline õppida oma elus tuvastama ja vältima tegurid, mis suurendavad tinnituse teket. Sageli aitab ka lõõgastumine ja looduses liikumine. Tinnituse ümberõpe peab toimuma kogenud juhendaja juuresviibiisel kas individuaalselt või rühmateraapiana. Tinnituse ümberõppest tõhusamaks peetakse transtsendentset meditatsiooni. Selle omandamine on suhteliselt lihtne ja seda võib harrastada igasugustes tingimustes. Eelduseks on algtõdede omandamine vilunud juhendaja käe all.

     Ravivajaduse saab kindlaks teha tinnituse tõsiduse hindamise küsimustiku abil. Kerge tinnituse korral piisab tavaliselt nõustamisest, et inimene saaks aru tinnituse olemusest, kuid kui tinnitus on häiriv, tuleks selle raskusaste ja psühhoakustilised omadused kindlaks teha standardiseeritud uuringute abil, millest kõige tavalisem on tinnituse kahjustuste hindamise uuring. Nendest saadud tulemuste põhjal töötatakse välja individuaalsed raviplaanid. Enamikul juhtudel on patsiendi stressitaluvuse tõstmine tähtsam kui tinnituse ravi, st kõige olulisem pole mitte sümptomi, vaid patsiendi ravi.

    Pärast uuringut töötatakse koos patsiendiga välja raviprogramm ja tutvustatakse teabepaketti tinnituse, selle võimalike põhjuste, ravimehhanismi ja ravi kohta. Teadmised aitavad tinnitust paremini mõista ja hajutada sellega seotud hirmu. Raviprogramm võib sisaldada mitmesuguseid meetmeid kas kliinikus või kodus läbiviimiseks. Mõlemal juhul tegutseb patsient juhendaja otsese või kaudse järelvalve all. Tuleb siiski mõista, et tinnitus on äärmiselt individuaalne nähtus ja see, mis võib osutuda kasulikuks ühele patsiendile, ei pruugi aidata teist.

    Heliteraapia

   Heliteraapia on tinnituse ravi üks põhisambaid kõigil tinnituse tasemetel: kerge tinnituse korral piisab tavaliselt vaikuse vältimisest, kasutades selleks mingit heliallikat. Selleks võib kasutada vaikselt mängivat televiisorit, raadiot või mõnda spetsiaalset heligeneraatorit. Lihtsama võimalusena ajab asja ära ka tavaline lauaventilaator. Taustaheli katab osa tinnitusest ning kuuldav tinnitus ise nõrgeneb. Kindlasti tuleb jälgida, et taustaheli oleks tinnitusest nõrgem, muidu   ei ole sellel soovitud efekti. Patsient peab harjuma tinnitusega pikkamööda. Õieti valitud taustaheli on selline, mis ei kinnita tähelepanu sellele, vaid loob ühtlase helitausta. Sellepärast ei sobi selleks sõnalised radio- või telesaated, aga ka mitte intensiivne muusika. Internetis on saadaval piisavalt palju selleks mõeldud muusikat, mis on ette nähtud meditatsiooniks. Sobib hästi ka nn. reiki muusika. Parim taustaheli on loodushääled, nagu vihm, lained, tuulekohin. Parima tulemuse saab katsetades erinevaid helisid.

 

11. Alternatiivsed ravimeetodid

 

    Järgnevalt räägime mõnedest ravimeetoditest, mis ei kuulu küll otseselt meditsiini valdkonda. On inimesi, kes väidavad olevat neist abi saanud, kuigi täpsemad uuringud nende kasutegurit ei kinnita. Siiski ei tohi unustada, et iga inimene on erinev ja sama erinev on ka nendel esinev tinnitus. Seega olgu siis ka need kirja pandud. Rohkem küll teadmiseks, kui soovituseks.

     1. Hüperbaariline hapnikuravi barokambris

      Hüperbaariline hapnikuravi on tinnituse ägedas faasis mõnikord abiks, kui ravi alustatakse vähem kui kuus nädalat pärast tinnituse algust. See meetod võeti algselt kasutusele tuukrtitel esineva kessoontõve ravimiseks. Ägeda tinnituse korral soovitame hüperbaarilist hapnikuravi, kui tinnitus nädala jooksul ei näita nõrgenemise märke. Ravi ajal hingab patsient suletud barokambris 100% hapnikku ülerõhul 1,0–1,5 baari, mis vastab sukeldumissügavusele 10–15 meetrit. See meetod suurendab sisekõrva vedelike hapnikusisaldust umbes 500% ja tagab seeläbi sisekõrva sisemistele rakkudele optimaalsed tingimused spontaansete kahjustuste parandamiseks.

      Paljud spetsialistid suhtuvas sellesse teraapiasse kahtlevalt

     2. Ginkgo biloba

     Ginkgo biloba on üks ravimtaimedest, mida kasutatakse tinnituse ravis sageli ja mida on võrreldes teiste alternatiivsete ravimeetoditega suhteliselt palju uuritud. Ginkgo lehes on palju fütokemikaale, sealhulgas alkaanid, lipiidid, steroolid, bensoidid, karotenoidid, fenüülpropanoidid, süsivesikud, flavonoidid ja terpenoidid. Uuringud näitavad, et Ginkgo biloba võib mõnigal määral parandada isheemiast põhjustatud tinnitust, Ginkgo biloba parandab verevarustust ja reguleerib sobivalt veresoonte toonust. Veresoonkonna probleemid on üks põhjuseid, mis tekitavad tinnitust. Siiski ei ole senised uuringud veel lõplikult kinnitanud selle kasulikkust.

     3. Nõelravi e. akupunktsioon

    Paljude uuringute tulemusena võib väita, et nõelravi aitab kaasa elukvaliteedi mõningasele paranemisele, vähendades stressi ja soodustades paremat unesaamist. Enamik tinnituse ravimeetodeid on ette nähtud sümptomite leevendamiseks ja nõelravi kasutamine sellise sümptomi jaoks nagu tinnitus on sarnane valu leevendamisega. Senised uuringud, mida on tehtud suhteliselt vähe, ei kinnita nõelravi kasutegurit tinnituse ravis.

    4. Hüpnoos e. hüpnoteraapia

   Hüpnoteraapia mõjutab teadvuse seisundit, mis võimaldab inimesel alateadlikult suhtuda positiivsemalt oma olukorda. Kuigi tinnitust pole veel võimalik ravida, suudab hüpnoseansi läbinud inimene jätta kõrvale tinnituse poolt põhjustatud ebameeldivad aistingud. See võib olla väga efektiivne toimetulekuks tinnituse psühholoogiliste aspektidega, nagu viha, stress ja ärevus. Kuna kõik kogevad tinnitust erinevalt, on hüpnoteraapiline ravi individuaalne. Hüpnoterapeut räägib teiega teie sümptomitest, et mõista, kuidas te kogete oma tinnitust ja kuidas ta saab teid aidata. Kui otsustate hüpnoteraapiaga edasi minna, kohandatakse sessioonid teie tinnituse kogemisele vastavalt. Hüpnoteraapia hõlmab mitmesuguseid tehnikaid, mis aitavad teil tinnitusega hatjuda. Juhendades oma alateadvust suhtuma tinnitushelisse samamoodi nagu tavalisse taustamürasse, võib hüpnoos muuta need helid vähem häirivateks. Alateadvust mõjutades (eriti alateadvuse osa, mis salvestab mälu, kujutlusvõimet ja harjumusi) aitab hüpnoteraapia muuta kliendi reageerimist tinnitusele. Muutes alateadlikku suhtumist tinnitushelidesse, võivad pareneda ka muud tinnitusega seotud terviseprobleemid. Kuid, nagu ka kõigi ülelmainitud alternatiivse ravi liikide puhul, ei ole hüpnoteraapiat piisavalt uuritud, et selle kohta lõplikku hinnangut anda.

    5. Massaaž Massaaž võib tinnituse sümptomeid leevendada mitmel viisil. Massaaž vähendab stressi, mis võib süvendada nii tinnitust kui ka kõiki kaasnevaid seisundeid. Massaaž võib lahendada ka muid probleeme, mis võivad tinnitust soodustada. Lihaspinged võivad tinnitust hullemaks muuta. Massaaž vähendab pinges lihaseid ja korrigeerib kaela, pea ja lõualuu asendeid, mis võivad oa tinnituse põhjustajateks. Kõik ülaltoodud meetodid on kasutusel mitmetes raviasutustes kogu maailmas. Eesti on selles suhtes kahjuks veel mahajääja rollis, sest meil ei peeta tinnitust piisavaks põhjuseks, et sellele tähelepanu pöörata.

12. Kuidas tinnitusega hakkama saada?

     Elu koos tinnitusega on kurnav. Kuid sellega on võimalik toime tulla.

   Raviprogrammi kõrval on oluline hoolitseda nii oma heaolu kui ka elus toimetuleku eest üldiselt. Tinnitus võtab palju energiat ja sellega elama õppimine nõuab pingutusi.

    Üldine reegel on see, et ei tööelu ega sotsiaalne läbikäimine tohiks tinnituse tõttu muutuda – inimene ei tohiks seetõttu hakata elama tinnituse poolt ettekirjutatud tingimustes. Haiguspuhkusest on harva kasu, kui tinnitus jääb endiselt vaevama Kui teil on tinnitus, tehke kõik endast olenev, et vältida seisundit halvenemist, vältides järgmist:

Nikotiini mistahes kujul

• Alkoholi

Valju heli Varem kuulus sellesse nimekirja ka kofeiini tarbimine, kuid viimased uuringud on näidanud, et kofeiin ei avalda erilist mõju tinnitusele. Kuulmiskaitse võib leevendada valju müra negatiivset mõju ja vältida tinnituse ägenemist. See on eriti oluline, kui töötate mürarikkas keskkonnas või külastate regulaarselt kohti, kus esineb valju müra, näiteks lasketiiru, kontserte ja klubisid. Spetsiaalsete kõrvatroppide või spetsiaalsete kõrvakaitsete kandmine võib aidata teil vältida tinnituse süvenemist. Lisaks võib tervislik eluviis vähendada tinnituse mõju. Vältige füüsilist ja emotsionaalset stressi, kuna need võivad tinnitust põhjustada või intensiivistada. Võimalik, et saate oma stressi taset vähendada treeningu, meditatsiooni, sügava hingamise või massaažiteraapia abil. Kui teil on kõrge vererõhk, pöörduge arsti poole abi saamiseks, kuna see võib mõjutada ka tinnitust. Lõpuks püüdke väsimuse vältimiseks piisavalt puhata. Treenige regulaarselt oma südame tugevdamiseks ja vereringe parandamiseks. Ehkki see ei kõrvalda kõrvus tekkivat heli võib see takistada selle süvenemist.

 

13. Minu uus elukaaslane – tinnitus

    Tinnitus piinas Debbie Bowe'i, kuid ei tema perearst ega kõrva-, nina- ja kurguspetsialistid saanud teda aidata. Michigani haigla audioloogi Rebecca Price'i välja töötatud kohandatud raviplaan andis Bowele esmakordselt lootust ja kergendust.             

     "Tinnitus ei määra enam minu elu," ütles Bowe. "Rebecca tõi mind välja põrgust."

    Keegi teine ei kuulnud valju, teravat heli, mis tekitas Debbie Bowe'il esimest korda oma elus paanikahooge 2011. aasta lõpus. Kõrge kriiskav heli, mida ta kirjeldas kui “20 korraga helisevat uksekella,” kõlas lakkamatult. See oli tinnitus. Bowe`i seisund põhjustas tal äärmist ärevust. Kuna ta ei saanud magada, püüdis ta terve öö kogu aeg millegagi tegeleda või üritas vannitoas magama jääda dušš müra varjutamiseks jooksmas. Ta võttis pikmaajalise puhkuse oma IT-töölt haiglas. "Tinnitus muudab elu," ütles Bowe. „Ma lihtsalt ei suuda väljendada, kui salakaval see on. Ma ei teadnud, kui kaua võiksin selle piinaga edasi elada.”

    Jutustab Debby Bowe:

    Ma olen elanud 4 aastat tugeva tinnitusega.

     Ma märkasin seda esimest korda 2015. aasta jaanuaris ja see muutus talumatuks sama aasta juunis. Sellest ajast alates on see olnud väga raske, minu elu muutus täielikult.

    Õnneks töötasin haiglas, kus mul oli asjatundjaid võimalik oma küsimustega pidevalt piinata. Selle tulemusena õppisin palju tinnituse kohta. Kuid see ei muutnud minu elu kergemaks. Tinnitusheli, mis võib olla tajutav mõlemas kõrvas, ainult ühes või lihtsalt peas, erineb helitugevuse poolest ja see võib olla pidev või vahelduv müra. Minu oma on olnud püsiv - 24 tundi ööpäevas - väga intensiivne. Niisiis, mu sõbrad, ma ei tea, mis on vaikus juba pikka aega. Ma räägin teile oma elust koos tinnitusega viimaste kuude jooksul, sellest, kui mul oli lõpuks võimalus sellega kohaneda ja jätkata enam-vähm normaalsel, tervislikul viisil. Tinnitusega koos elades pole teil muud valikut kui otsida võimalusi toimetulemiseks. Peate õppima, kuidas sellega elada (ja mitte selle vastu võidelda - see on teie väärtusliku energia raiskamine). 2017. aasta juunis, kui tinnituse käes elamine osutus võimatuks, loobusin oma tööst müra- ja stressirikkas keskkonnas (olin dementsete eakate inimeste hooldekodus juhataja), Ma ei olnud võimeline nendes tingimustes edasi töötama.. Pärast seda suurt kriisi sain ma teistsuguse töö ja muutsin oma rutiini ja loobusin mõnest vanast harjumusest. Mulle meeldisid varem spordivõistlused, kuid kuna publik on neis tavaliselt väga lärmakas, tuli sellest loobuda.

       Olen proovinud mitmeid meetodeid, et vähendada tinnituse negatiivset mõju oma elule. Mõne tulemuseni jõudmine võttis tükk aega, umbes 10 kuud. Võib-olla oleksin võinud teha rohkem või teisiti; Kindlasti ei ole minu olukord võrreldes teistega raskem. ... Ma ei tea. Tahan keskenduda ainult oma elule ja saada positiivsemaks. Tinnituse suhtes pole midagi muutunud: see on endiselt minuga, väga kõrge, 24 tundi ööpäevas, iga päev. Erinevus on selles, et nüüd see ei aja mind enam hulluks ega heida mind depressiivsetesse meeleoludesse. Mul on halbu päevi, kurnavad; päevade jooksul soovin, et tinnitus lihtsalt kaoks. Mul on päevi, kus ma ei suuda isegi liita 2 + 2, nii segane on mu aju. On päevi, mil ma olen olnud nii väsinud, et ma ei suuda millelegi keskenduda, unustan asjad, olen kaotanud nii palju asju, ma ei suuda keskenduda! Tinnitus pole naljaasi! Kuid üldiselt elan sellega koos, mitte ei lase sellel mind hulluks ajada.

     Kuidas ma selleni jõudsin? Olen elus omaks võtnud mõned harjumused, mis mind väikeste sammude kaupa paremaks muutsid. Mitte paremaks, sest tinnitus ei ole kuhugi kadunud (ma soovin, et oleks!), Vaid paremaks selles mõttes, et ma ei pea sellele enam tähelepanu pöörama.. Ma ei ole sellele kogu aeg keskendunud. Isegi kui ta järjekindlalt minu ellu vahele segab, on mul õnnestunud sellega elada ilma, et mu teadvus mind hullusärki suruks. Enamasti on mul positiivsed päevad. Peamiselt viie asja tõttu, millest ma teile siin räägin. Tegelikult peaks neid olema kuus, sest kirjanduse ja arstide sõnul on jooga / meditatsioon tõestanud, et see vähendab tinnituse sümptomeid. Kuna vaiksed kohad hirmutavad mind ikka veel, olen neid vältinud. Kuni eelmise nädalani. Mul oli imeline joogatund ja kavatsen seda jätkata. Ma ei oota koheseid tulemusi, kuid usun jooga tervendavasse jõusse. Kiire ülevaade oma esimestest kogemustest joogatunnis: ma armastasin seda seltskonda, tulin sealt tunni lõppedes välja nii pingevabalt ja rahulikult. Kuid mu tinnitus oli nii palju hullem! Võib-olla oli see taustamuusika, kõrgete helide saatel, võib-olla oli see ajutine vaikus, võib-olla tõi meditatsioon esile mõned valusad mälestused ... Seal võis olla palju asju. Kuid ma ei loobu sellest, jooga on minu jaoks! Niisiis, ma jagan nüüd seda, mis aitas mul oma raske tinnitusega toime tulla:

    1. Valge müra
      Valge müra on müratüüp, mis tekitatakse kõigi erinevate sagedustega helide ühendamisel. Kui võtaksite kõik ettekujutatavad helid, mida inimene kuuleb, ja ühendaksite need omavahel, oleks tulemuseks valge müra. Seda tüüpi müra kirjeldamiseks kasutatakse omadussõna "valge", kuna seda võib ette kujutada valge valgusena, milles on ühendatud kõik spektrivärvid.. Valge valgus on valgus, mis koosneb kõigist erinevatest valguse värvidest (sagedustest) koos (prisma või vikerkaar eraldab valge valguse tagasi oma osavärvideks). Samal viisil on valge müra kõigi heli erinevate sageduste kombinatsioon. Võite mõelda valgele mürale kui 20 000 erinevale helile, mis kõik kuulduvad samal ajal. Kuna valge müra sisaldab kõiki sagedusi, kasutatakse seda sageli muude helide varjamiseks. Kui olete hotellis ja teie tuppa lekib kõrvaltoast kostuvaid hääli, võite häälte summutamiseks sisse lülitada ventilaatori. Ventilaator tekitab valgele mürale sarnanevat heli.               
      Miks valge müra heli summutab? Proovin selgitada. Ütleme nii, et kaks inimest räägivad korraga. Teie aju suudab tavaliselt ühe kahest häälest välja valida ja seda tegelikult kuulata ning sellest aru saada. Kui kolm inimest räägivad üheaegselt, suudab teie aju tõenäoliselt ikkagi ühe hääle välja valida. Kui aga 1000 inimest räägivad üheaegselt, pole mingil juhul võimalust, et teie aju valiks ühe hääle. Selgub, et 1000 koos kõlavat inimest kõlab nagu valge müra. (1000 on muidugi suvaline arv.) Nii et kui lülitate valge müra tekitamiseks ventilaatori sisse, loote sisuliselt 1000 hääle allika. Kõrvalheli (tinnitus), mida te summutada tahate, on siis tuhande esimene heli, aga teie aju ei selekteeri seda enam välja ega pööra sellele tähelepanu. Veidi keeruline?
      Neile meist, kellel elukaaslaseks on tinnitus, on valge müra elupäästja. Valge müra on staatiline müra, mis sarnaneb kahe jaama vahele häälestatud raadioga. Kõik teavad ju seda kohinataolist heli.. See heliteraapia aitab mind ja ma kasutan seda kahel erineval viisil:
1) valge müraga kantav heligeneraator (kuuldeaparaat, milles on heligeneraator) ja
2) rakendus Tinnitus Sound äpp mobiiltelefonis, mis aitab mul magama jääda.
     Kasutasin kogu aeg kuuldeaparaati, kuid paar kuud tagasi soovitas arst mul proovida vähendada kuuldeaparaadiga töötamise aega, sest mu kuulmine ei nõudnud pidevat kuuldeaparadi kasutamist. Niisiis, ma olen seda kasutanud, kui olen vaikuses, näiteks kui olen üksi kodus. Nagu ma ütlesin, ei ei ole mind ümbritsenud enam vaikus terve viimase aasta jooksul! Teler on alati sisse lülitatud, vaikus on minu vaenlane number üks.
      2. Jalutamine
      Füüsiline koormus mõjutab meie tervist - see on üldteada fakt. Armastan jalutada ja õnneks elan ka imekauni pargi läheduses. Olen alati kõndinud päris regulaarselt, aga kui mul polnud tuju, siis ma lihtsalt ei lähimud välja. Kuna jagan oma elu tinnitusega, olen nüüd loobunud ütlemast ei jalutamisele. Tean, et pean minema, ja lähen! Jalutamisele lisan lõõgastumiseks sügava hingamise. Lõdvestunud ja stressivaba olemine on parim relv, mis meil tinnituse vastu on.
       3. Ole sõpradega
       Mõnikord on see väga raske ja oli aeg, mil ma neid vältisin (vabandust, sõbrad). Inimestega koos olemine, mis paneb teid ennast hästi tundma, ei mõjuta mitte ainult tuju ja enesehinnangut, vaid takistab eraldatust – aga eraldatusega kaasneb omakorda suur oht langeda depressiooni. Kuna tinnitusega on nii raske elada, võib see teid masendusse viia. Olete väsinud, te ei saa magada, teil ei ole vaikust, te ei kuule korralikult, te ei saa olla konkreetse müra lähedal ... See on kurnav, soovite lihtsalt üksi jääda. Kuid see pole lahendus. Sõprade omamine on viis, kuidas tinnituselt võim üle võtta, saate end tunda vabamalt. Nii et ärge isoleerige ennast ja proovige rohkem nendega koos olla. Kui te olete, nagu mina, kes ei talu valju heli (mul on ka hüperakuusia), kutsuge lihtsalt üks korraga. Olles teie sõbrad, saavad nad teada, kuidas tunnete end ja mida vajate. Kui nad seda veel ei tea, siis selgitage neile! Mu sõpradel on palju kannatust, et end mitu korda korrata, sest halbadel päevadel olen ma üsna kurt. Asi pole selles, et ma kaotaks kuulmist, vaid müra on mu ajus nii kõrge, et näen vaeva, et kuulda väljastpoolt tulevaid helisid. Ja siis me kõik naerame, sest nad kordavad, mida nad ütlevad, kuid kõrgema häälega ja ma lõugan vastu, paludes neil rääkida madalamalt! Jep, hullud inimesed siin meie kambas ..
      .4. Külasta kohta, kus sa pole kunagi olnud
       Mulle meeldib reisida, õppida tundma linnu, külasid või parke; uurida koha kultuurilist osa, selle vaatamisväärsusi. Kui mul on tinnitusega järjekordselt halb läbisaamine (juhtub ka seda) ja kui mul juhtub olema vaba päev, istun autosse (bussi, rongi) ja sõidan kohta, kus ma pole kunagi varem olnud. Igal pool on kohti, mida tasub külastada. Selle ettevõtmise eesmärk on anda oma ajule uusi mõtteid. Ja tavaliselt see töötab, kui ma uues kohas ringi kõnnin, keskendudes oma ümbrusele, uurin seda, imetlen seda. Tinnitus on mul muidugi kaasas, on alati olemas, kuid minu tähelepanu köidab midagi muud. Pealegi, tavaliselt jalutan linnas või mistahes kohas ringi, see lõdvestab mind; koju naastes olen rahulikum, tinnitus on nüüd talutavam. Tavaliselt saan peale seda ka paremini magada. 
      5. Võta omale koer
     See pole pelgalt nõuanne. Kui te päästate varjupaigast koera, on see suur vastutus! Kuid kuna minu koer oli minu “kosumise” peamiseks põhjuseks, pidin ta ka siia kirja panema. Ja ma ütlen teile, kuidas ta mind tervendas: Tinnituse käes kannatavate inimeste jaoks on päeva halvim osa see, kui me ärkame. Heli on kõrgem kui ühelgi teisel kellaajal. Ekspertide sõnul juhtub see seetõttu, et pikka aega pikali olles on ajus rohkem verevoolu ja see muudab tinnituse intensiivsemaks. Nii et enne minu koeraomanikuks saamist olid mul tavaliselt väga halvad ärkamised. Mitu korda isegi nutsin meeleheites. Esimene asi, mis juhtus isegi enne silmade avamist, oli mul kõrvus kostev väga kõrge heli. Ma ei suutnud kuulda muid helisid, kui vaid seda neetud tinnitust. Niisiis, ärgates masendusse, otsisin oma kuuldeaparaate, panin need tööle maksimaalse helitugevusega. Pärast seda proovisin oma väsimuse ja segaduse kaudu oma päeva alustada. Meeleheide! Kuid kõik see muutus, kui ma oma koerakese adopteerisin.
        Alates sellest päevast on mu ärkamine… imeline. Ta magab koos minuga ja saab hetkega aru, et olen ärkvel, ja tuleb minu juurde suure naeratusega (ta on ju isiksus, neil on kõige hämmastavamad naeratused!), Esieseks asjaks püüab ta minu tähelepanu saada. Seda ta ka muidugi saab. Seega, isegi enne silmade avamist on minu fookus juba temal. Sel hetkel ma ei mõtle tinnitusele ega sellele, kuidas oma päevaga toime tulla. Ta on kohal, naeratab ja rõõmustab mind nähes, ihkab mängimist ja toitu. Nagu alati, on tinnitus omal kohal mu ajus, ma lihtsalt ei ole sellele keskendunud. Mul pole kunagi varem olnud nii lõbusaid ärkamisi. Mu tinnitus on endiselt piinav, kuid mitte nii nagu kolm kuud tagasi. Mul on minu väike sõber, minu tähelepanu on temal. Ja peale selle, nagu ma ütlesin punktis 2, aitab kõndimine ka meelel lõdvestuda; ja koos temaga olen ma nüüd palju jalutanud.
     See on osa minu seiklustest tinnitusega. Ma ei ole temaga lõplikult leppinud, aga mul pole valikut. Ma pean sellega elama. Kuna ma ei taha depressioonile alistuda ega hulluks minna, pidin leidma toimetulekuvõimaluse. Nendel viiel (ja llisaksin siia siiski ka joogal) on väga head tulemused. Mul on ikka halbu päevi. Väga halvad päevad. Kuid ma olen õppinud, et see läheb paremaks. Homme või kolme päeva pärast hakkab tinnitus pisut rahunema ja ma tunnen end paremini. Ma luban endal isegi enda üle kurta (see kõlab kohutavalt, ma tean, aga see on tõsi). Sest see on kõik ajutine. See läheb paremaks. Olen lõpetanud tinnituse vastu võitlemise, olen õppinud, mis seda käivitab ja mis seda rahustab. Ja ma töötan selle nimel iga päev.
       Nii muutsin tinnituse tõttu oma igapäevaelu:
     Selle vastu võitlemiseks üritan järgmiste punktidega vaeva näha - kuid elustiili või tööpiirangute tõttu pole see alati lihtne.
1. Taustamüra lisamine tähelepanu kõrvalejuhtimiseks Täiendava müra lisamine võib tunduda vastuoluline, kuid vaikses keskkonnas viibimine tähendab, et tõenäoliselt keskendute oma tinnituse helidele. Mõnede taustamürade, näiteks vaikse muusika või loodushelide lisamine aitab mind suminast häirida.
2. Lõõgastavad ja vaiksemad hetked Olen märganud, et stress muudab mu tinnituse hullemaks. Mitte et ma oleksin selline inimene, kes alalõpmata mediteerib, kuid vaikne hetk on teretulnud; pimedas ruumis suletud ukse taga. Samuti leian, et koeraga jalutamine või meele aktiivsena hoidmine võib aidata tinnitusest põhjustatud stressi ja pingeid leevendada.
3. Tervislik toitumine Pole just kõige lihtsam soovitus, kuid olen vähendanud nii kofeiini kui ka alkoholi tarbimist, kuna uuringud näitavad, et need võivad teie tinnitust negatiivselt mõjutada.
4. Harjutus stressi vähendamiseks ja vereringe parandamiseks Minu jaoks pole trenni tegemiseks aja leidmine sugugi lihtne - seega tuleb lihtsalt ära kasutada tekkivaid võimaluse enda nö. liigutamiseks. See aitab kaasa parema tasakaalu saavutamiseks, füüsilise ja vaimse tervise turgutamiseks. See loob eelduse parema vereringluse tagamiseks, mis omakorda võib vähendada sisekõrva nõrgenenud verevarustusest tingitud tinnitust.
5. Kuulmiskaitse kasutamine Mürarikas keskkond on põhjuseks, miks mul selline seisund on. Neid keskkondi pole igapäevaselt kerge vältida. Minu väsimuse tase on pärast müras viibimist tohutult suurenenud ning see on normaalne, et suurenenud stressi tõttu pean minema varakult puhkama. Kuulmiskaitse (kõrvatropid või mürasummutavad kõrvaklapid) kasutamine aitab vastu pidada, kuigi pikema aja jooksul tekitab nende kasutamine ebamugavustunde.
     Minu parim nõuanne: kaitske oma kuulmist! Sage ja pikaajaline kokkupuude valju müraga suurendab tinnituse riski. See, kui kaua saate üle 85 dB heliga ohutult kokku puutuda ilma kuulmiskaitset vajamata, sõltub heli intensiivsusest. Helilainete energia kahekordistub kui heli suureneb vaid 3 db võrra, nii et kuigi buldooser ei kostu kaks korda valjemini kui linnaliiklus, on see kaks korda intensiivsem.
Iga suurenemisega 3 dB võrra väheneb ohutu kokkupuute aeg poole võrra. Kui heli on üle 100 dB (näiteks ööklubi), on teil kuulmiskahjustuste oht juba 15 minuti pärast!
   Kui töötate kuskil, kus müratase ületab 80 dB, tuleks seaduses sätestada kuulmiskaitseye kasutamine ning töötajad peavad olema koolitatud mürarohke keskkonnaga seotud riskide osas. Kuid üsna tavaline on see, et reegleid ei ole või ei peeta neist kinni, seega on see inimese enda ülesanne. Kui arvestada rokk-kontserdi müratasemega, mis võib olla isegi 110 dB, tähendab see, et kuulmiskaitsete vältimisega seate oma kuulmise ohtu.
    Oluline on meeles pidada, et kuulmiskahjustusi ei saa tagasi pöörata. Kaitske oma kuulmist, vähendades valju müraga kokkupuutumise aega või kasutades kõrvatroppe või kõrvakaitsmeid.
     Kuidas tinnitusega elada
     Allpool on mõned lihtsad nõuanded, mis aitavad teil toime tulla pideva tinnitusega:
Vältige ärevust või stressi, kuna need stimuleerivad juba niigi tundlikku kuulmissüsteemi.
Puhake piisavalt ja vältige üleväsimust.
• Hoiduge närvisüsteemi stimulantide kasutamisest, sealhulgas liigsest kohvijoomisest (kofeiin), alkoholist ja suitsetamisest (nikotiin).
Magage veidi kõrgema peaalusega. Tavaliselt saab seda teha ühe või kahe lisapadja kasutamisega. See võib muuta tinnituse vähem märgatavaks.
Pidage meeles, et tinnitus on tavaliselt märgatavam pärast öist ülevalolekut ja vaikses keskkonnas. Igasugune ruumis esinev taustaheli aitab maskeerida tinnitust ja muudab selle vähem ärritavaks.
Kui see on teile kasulik, kasutage tinnitusmaskerit
Mõne inimese jaoks on kuuldeaparaadi kasutamisest kasu, kuna see võimendab välist helitausta.
Vältige olukordi, mis võivad kuulmist veelgi kahjustada (liigne müra), ja kaitske oma kõrvu vigastuste ja tööga seotud ohtude eest. Kasutage vajadusel kuulmiskaitseid.
Mõni inimene saab alternatiivravi korral märkimisväärset kergendust
Nõustamisest võib kasu olla, eriti kui inimesed kardavad, et neil on raske või progresseeruv haigus, näiteks ajukasvaja. Mõned inimesed muretsevad, et neil võib olla vaimuhaigus, sest müra on "peas". Spetsialisti kinnitamine aitab selliseid hirme ja ärevusi rahustada.
* Leidke tinnituse tugigrupp. Vestlemine inimestega, kellel on sama probleem, aitab kaasa lahenduste leidmisele. Mõnikord saab tinnituse põhjust ravida. Näiteks kui tinnitust põhjustab keskkõrvapõletik, võivad selle probleemi lahendada antibiootikumid.

 

14. Mida teha ja millest hoiduda?
 
      Mida teha?
1. Kui tinnitus mõjutab teie võimet magada, lugeda, keskenduda või normaalses tegevuses osaleda, rääkige kuulmishaiguste spetsialistiga. Ärge leppige seletusega, et midagi teha ei ole võimalik.
2. Saage aru, et iga inimene reageerib tinnitusele erinevalt. Pole olemas õiget ega valet teed.
3. Vältige ärevust ja / või stressi, kuna see võib tinnitust süvendada.
4. Otsige internetis pakutavaid rakendusi ja äppe, mis aitavad hõlbustada uinumist.
5. Kas teate, et tinnitust saab ravida ka siis, kui seda pole võimalik ravida.
     Milest hoiduda?
1. Ärge uskuge seda, mida lugesite ravimtaimede või toidulisandite abil ravitud tinnituse kohta. Heliravi ja isegi kuuldeaparaatide kaudu toimuv heliteraapia on tinnituse raviks kaks paremat viisi.
2. Ärge unustage, et tinnitus võib olla millegi muu tervisehäire sümptom, seetõttu on oluline läbida põhjalik tervisekontroll.
3. Vältige aineid või olukordi, mis võivad tinnitust raskendada, näiteks alkohol, nikotiin, unepuudus, stress ja isegi aspiriin.
4. Ärge arvake, et olete üksi! Üks kuuest inimesest kannatab tinnituse käes.
5. Ärge unustage kuulmiskaitset! Valjud helid ja mürarikas keskkond võivad vallandada tinnituse ja halvendada seda.

 

15. Kokkuvõtteks

           Alljärgnv jutt on küll kõige eelneva kordamine, kuid kuna kordamine olevat tarkuse ema, siis teeme seda.

     Tinnitus ei ole haigus. Seda ei saa ravida tablettide või mikstuuridega. Tinnitusega toimetulek nõuab inimeselt järjekindlust, mõnikord isegi aastatepikkust tööd endaga. Kuid kui mõelda selle peale, et tulemuseks on rahulik meel ja paranenud elukvaliteet, siis kas ei ole eesmärk väärt seda, et selle nimel pingutada? Niisiis kordame:

         Soovitus 1: kasutage taustamüra.

Tinnituse vahetu leevendamine võib olla sama lihtne kui raadio sisselülitamine. Müra lisamine juba olemasolevale tinnitusele võib tunduda vastuoluline, kuid vaiksetes oludes viibimine tähendab, et keskendute tõenäolisemalt kuulama/kuulma tinnitusega seotud helisid. Mõne taustamüra (nt rahulik muusika või loodusheli) lisamine aitab teid hoiduda tinnitusele tähelepanu pööramast.

           Soovitus 2: vähendage stressi ja ärevust.

      Stress ja ärevus võivad tinnitust hullemaks muuta, seetõttu on oluline nende mõju võimalikult palju minimeerida. Tinnituse leevendamiseks ja raviks võite kasutada selliseid tehnikaid nagu sügav hingamine, meditatsioon või jooga. Samuti aitab regulaarne füüsiline treenimine tugevdada organismi ja suurendab teie üldist heaolu. Teie tinnituse ravi ei pea tingimata olema pingutav. Võib juhtuda, et lihtne jalutamine väljas aitab leevendada teie tinnitusest põhjustatud stressi ja pingeid

        Soovitus 3: tinnitus ja toitumine.

      Mõned inimesed on märganud seost toitumise ja tinnituse sümptomite vahel. Ehkki teadus pole veel seda lõplikult selgitanud, on tõenäoline, et alkoholi, nikotiini, kofeiini või kõrge suhkrusisaldusega toidu tarbimine võib mõjutada teie tinnitust. Kui kahtlustate, et see võib nii olla, proovige vähemalt kolmeks nädalaks oma dieedist jätta ükshaaval välja mõni toiduaine. Jälgige tulemust. Kui leiate, et millestki loobumine mõjub positiivselt, on üks oluline samm juba astutud. Spetsiifiline tinnitus, pulseeriv tinnitus, on veresoontega tihedalt seotud. Kõrge vererõhk võib seda tüüpi tinnituse sümptomeid märgatavamaks muuta. Toiduvalikud koos regulaarse treenimisega võivad aidata alandada vererõhku ja pulseeriva tinnituse sümptomite raskust.

        Soovitus 4: tinnitusteraapia.

    Tinnituse sümptomeid ja nende mõju teie elule saab vähendada mitmel viisil. Käitumisteraapia on suunatud teie emotsionaalsele reaktsioonile tinnituse suhtes ja selle eesmärk on kõrvaldada negatiivsed emotsionaalsed reaktsioonid, näiteks viha või depressioon, mida tinnitus tekitab. Nendest teraapiatest kõige populaarsemat nimetatakse kognitiivseks käitumisteraapiaks. Selle eesmärk on kõrvaldada negatiivsed mõttemallid ja see võib põhjustada üldise elukvaliteedi paranemise. Muud tinnituse raviks kasutatavad käitumisravi tehnikad hõlmavad olemasoleva tinnituse aktsepteerimist ja tinnituse ümberõppeteraapiat. Heliteraapia on väliste helide kasutamine tinnituse sümptomite vähendamiseks. Üldiselt on tinnituse heliteraapial kaks erinevat lähenemisviisi. Maskeerimine on heli kasutamine tinnituse sümptomite katmiseks (peitmiseks) ning heli kasutamine tinnitusega harjumiseks - sageli koos käitumisteraapiaga aju ümberõpetamiseks, et muuta tinnitus loomulikuks osaks imi,ese alateadvuses. Kuuldeaparaadid, milles on ka maskerifunktsioon on üks levinumaid ja tõhusamaid helimaskeerimise seadmeid. Isegi ilma tinnituse maskeerimiseta on mõned patsiendid teatanud, et kuuldeaparaatide kasutamine vähendab tavaliselt nende tinnituse raskust. See on täiesti arusaadav, sest kuuldeaparaadid võimaldavad inimestel jälle kuulda ümbritsevat helitausta, mis vähendab tinnituse osatähtsust. Kui te ei vaja kuuldeaparaate, võiksite kasutada muid võimalusi taustaheli tekitamiseks. Selleks võib olla vaikselt mängiv raadio või televiisor, tubane purskkaev, lauaventilaator või siis on võimalik laadida alla internetist spetsiaalseid helilõike meditatiivsest muusikast.

         Soovitus 5: tugirühmad

      Tugirühmaga liitudes saate kõigepealt teada, et te ei ole oma probleemiga üksi. Te võite rühmas olles vestelda teiste sama probleemi all kannatavate inimestega, saada neilt nõuandeid ja võib-olla isegi neid oma kogemuste põhjal jagada.

Mistahes teraapia te ka valiksite, igaüks neist ootab teie pühendumist. Ainult inimene ise ja ei keegi teine saab aidata iseennast. Selleks on vaja järjepidevust. Selle asemel, et kulutada aega kasutu enesehaletsemise peale, tuleb seda aega kasutada enda tervise eest hoolitsemiseks.

16. Autorilt

       Olen ise kannatanud tinnituse käes juba üle 40 aasta j usun, et minu kogemused on piisavad selleks, et sellel teemal sõna võtta. Loomulikult ei saa ma rääkida kõigi nimel, sest tinnitus ja selle poolt tekitatud probleemid on väga individuaalsed. Iga inimene tajub tinnitust erinevalt. Sama erinev on ka tinnituse raskusaste ning inimeste võime seda välja kannatada. Olen olnud koostöös mitmete riikide tinnitusfoorumitega ja palunud sealsetes foorumites osalevatel inimestel kirjeldada nende üleelamisi. Arvamusi on seinast seina. On neid, kes kinnitavad, et tinnitus on muutnud nende elu põrguks, samas kui teised inimesed kirjeldavad seda vaid kui mõnevõrra häirivat seika. Teoreetiliselt oleks muidugi võimalik tinnituse helitugevust mõõta. See sananeb mõnevõrra audiogrammi tegemisega. Kuid küsimus on – mida selle tulemusega peale hakata? Pealegi on tinnitus pidevas muutumises, kuna see sõltub paljudest teguritest. Ja need muutused tinnitushelis võivad toimuda sõna otsesees mõttes minuti jooksul.

     Millised oleksid siis minupoolsed soovitused? Kõigepealt – jälgige ennast. Nii saate teada, mis võib põhjustada teie tinnituse muutumise. Mõelge selle peale, mis eelnes tinnituse valjenemisele. Kas te pingutasite ennast füüsiliselt? Kas te kogesite stressi? Kas te sõite midagi, mis võis selle esile kutsuda? Ainult nii võite saada selgeks, miks meie kutsumata külaline käitub selliselt, nagu ta seda teeb. Ja kui te ka ei suuda leida konkreetset põhjust, ärge heitke meelt. Võib-olla te peate katsetama uuesti.

      Selles brošüüris on palju soovitusi, mis on kogutud inimestelt, kelle igapäevane elu koosneb pidevast undamisest. Mõned neist pärinevad USA tinnitusfoorumitest, mis on hästitoimivad kogukonnad. Kiitma peab ka Soome Tinnitusühingut, millega mul on hea koostöö. Kõikide nende ühingute ühine soovitus on – töötage endaga, ärge jääge ennast haletsema. Sedasama soovitan ka mina. Ma kinnitan teile – tinnitusega saab edukalt koos elada.

    Meie ühing – Eesti Tinnituse ja Meniere`i Ühing aitab meeleldi nõustamistega. Korraldame ka loenguid asjast huvitatud rühmadele.

     Meie asukoht on Tallinnas, Toompuiestee 10 Eesti Vaegkuuljate kabinetis nr 208.

     Aadress: Toompuiestee 10, 10137 Tallinn

     e-post: heinar380@gmail.com

Stwórz własną stronę internetową z Webador